Spordihing

2023 – ENDEL TUSTIT

2023 aasta Spordihing on üks pikema staažiga treenereid Saare maakonnas. Ta on sündinud Muhus, lõpetanud Orissaare Keskkooli ja Tartu Riikliku Ülikooli. Ta on omal ajal võistelnud kolmel korral Eesti koondises. 1973-st aastast alustas ta tööd kehalise kasvatuse õpetajana ning kergejõustikutreenerina, mida teeb ta veel siiani Orissaare Spordikoolis. Tema käe all on lapsed saavutanud märkimisväärseid tulemusi nii maakonnas kui ka vabariigis. Lapsed on tema kohta öelnud: lahke, tark, sõbralik ja hea huumorimeelega treener. Ta on suureks eeskujuks kõigile!

Foto: Gert Lutter

 

2022 – PAAVO VARA

2022 aasta Spordihing on väsimatu spordimees. Tema põhialadeks läbi aastate on olnud orienteerumine, jooksmine ja kabetamine. Orienteerumise kordi on tulnud juba kokku üle 500 korra, läbinud on täpselt 100 Pööripäevajooksu ning Kuressaare Linnajooksul on osavõtukordi täpselt nii palju kui vana on linnajooks, seega 41 osaluskorda ja saanud 40 korral vanima osaleja tiitli. Paavo nimel on 80 aastaste vanuseklassi poolmaratoni Eesti rekord, 85 aastaste 60m, 200m, 400m ja  800m jooksu rekordid ning kui jaksu jagub, siis veel loodab uuel aastal ka 85 aastate vanuseklassi poolmaratoni läbida.

Foto: Paavo Vara Kuressaare Linnajooksul. Allan Mehik.

 

2021 – TIIU HAAVIK

Tiiu Haavik. Foto: Allan Mehik

2021 aasta Spordihing Tiiu Haavik  on hingelt spordipedagoog ja võimlemistreener. Saaremaal elatud ligi 40 aastast on valdav olnud pedagoogitöö. Ta on Saaremaa võimlemisklubi Gümnastica üks asutaja ja tegelenud seal võimlemistreenerina aastakümneid. Tiiu korraldatud on hulgaliselt  võimlemisfestivale ning ta on olnud Saaremaa Tantsupidudel võimlemise juhi rollis. Kogu selle Saaremaal elatud ja töötatud aja jooksul on tema treenerikäe alt läbi käinud tuhatkond Saaremaa last ja ta on välja õpetanud terve rea treenereid. Tema võimlemisrühmad olnud alati nii kõrgel tasemel, et aukirju, meistritiitleid, preemiaid on ära toodud meistrivõistlustelt ja konkurssidelt nii kodu- kui välismaalt.

Tiiu Haavik on Spordiseltsi Kalev auliige, Saaremaa Aasta naine 1996, 2011 aastal Saare Maavalitsuse teeneteplaadi omanik ja on pälvinud Saaremaa ekspertgrupi Elutööpreemia 2016.

2020 – TAIVU ULJAS

Taivu Uljas

Taivu on Saaremaa mees ja kes on aktiivselt võrkpalliga tegelenud ca 50 aastat. 1965 – 1971 kuulus ta Eesti koondisesse ja tuli Tallinna Kalevi meeskonnaga Nõukogude Liidu meistriks võrkpallis. Temale kuulub ka 1964 aasta Eesti meistri tiitel, mängides Tallinna Pedagoogilise Instituudi meeskonnas. Ta on töötanud Saare Kaluris spordimetoodikuna ja ehitusosakonna dispetšerina ning Saare maavalitsuses haridus- ja kultuuriosakonna spordi peaspetsialistina. On olnud Saaremaa Võrkpalli Liidu sekretär, Kalevi volikogu liige ning Saaremaa Spordiliidu asutajaliige. Ta on pälvinud Eesti Kultuurkapitali Kehakultuuri ja spordi sihtkapitali aastapreemia 2003.

Tõnu Vaher. Foto: Allan Mehik

 

 

2019 – TÕNU VAHER

2019. aasta Spordihing on Saare maakonnas aastakümneid edendanud tervistavat eluviisi. Ta on aktiivne harrastussportlane ja hinnatud kergejõustiku kohtunik. Tema korraldatud on Saare maakonna kõige pikemate traditsioonidega jooksuüritused. Ta on pälvinud Eesti Kultuurkapitali Kehakultuuri ja spordi sihtkapitali preemia 2014 rahvaspordiürituste korraldamise eest. Tema korraldatud 46 Kolme Päeva jooksu ja 152 pööripäevajooksu on toonud Saaremaale sadu jooksuhuvilisi.

 

 

2018 – LY LINK

Ly Link. Foto Allan Mehik

2018. aasta Spordihing on Saare maakonnas aastakümneid töötanud kehalise kasvatuse õpetajana ja kergejõustiku treenerina. Paljud tema õpilased on jõudnud omavanuste vabariigi koondistesse, on mitmekordsed Eesti meistrid. Ta on olnud Eesti noormeeste koondise treener 1994. a. Küprosel ning Saaremaa täiskasvanute treener Ülemaailmsetel Väikesaarte Mängudel Yerseys ja Gotlandil. Peale õppetöö lõpetamist on ta ikka ja alati heameelega abiks Saare maakonna erinevatel kergejõustiku üritustel.

 

 

 

 

 

 

Jaan Salu

2017 – JAAN SALU

2017. aasta spordihing on Saare maakonna tõstmise ja jõutõstmise edendaja. Ta on töötanud a-st 1990 treenerina Kuressaare spordiklubis Jõumees. Tema hoolealused on noorte ja juunioride MM-il ning EM-il võitnud üle 40 medali. Hoiab töös Kudjape jõusaali ja aitab korraldada rammumeeste võistlusi maakonnas. Aktiivne kohtunik sangpommi ja lamades surumise võistlustel.

 

2016 – IVAR TAMM

2016. aasta spordihing on olnud endise Saare Kaluri spordisektori juhataja ning võimla ehituse ehk praeguse Saaremaa Spordikeskuse eestvedaja ja organisaator. Ta on õpetanud kehalist kasvatust nii Kuressaare Põhikoolis kui ka Saaremaa Ühisgümnaasiumis ja on õpetaja tänaseni. Ta on andnud väga suure panuse Saaremaa korvpalli edendamisse ja on olnud maakonna korvpalli meistrivõistluste eestvedaja ning peakohtunik. Lisaks korvpallile on ta aktiivne ka mälumängudes ning korraldab juba kümmekond aastat vabariiklikku koolinoorte mälumängu Bumerang Saaremaa voore, koostades ise ka küsimusi.

2015 – MAIT MUST

2015. aasta spordihing on pikaajaline klubijuht ja maakonna sporditöö vedaja. Palju aastaid korraldas ta oma meeskonnaga Saaremaa Suusamaratoni. Aga kui räägitakse orienteerumisest, siis meenub paljudele esimesena just tema nimi. Ta on Saaremaa Spordiliidu asutajaliige ja pikaajaline Spordiliidu juht.

2014 – JAAN TRUU

2014. aasta spordihing sai sel aastal 67. aastaseks. Tema nimega seostub kõigile meile ühe maakonna spordiala tegemised, küll on ta ametis noorte juhendamisega, küll kohalike ja rahvusvaheliste võistluste korraldamisega, küll maakonna linna esindusvõistkonna kokku panemisega, aga kindlasti eelkõige ka aktiivse osalejana. Meie spordihingele ei ole saladuseks ka erinevad saldod, numbrid, jm.. Oma tööd teeb ta südame ja suure entusiasmiga.

2013 – OLEV VÄIN

2013. aasta spordihing on sündinud 1940. aastal. Ta töötab judotreenerina tänaseni õpetades lapsi juba mudilaseeast. Tema õpilastest on ilma teinud viimastel aastatel just tüdrukud (Debora Lehtsalu, Kaisa Kuusksalu), kuigi üldiselt peetakse seda spordiala pigem poiste-meeste pärusmaaks. Võib öelda, et tema ja valgetes kimonotes paljajalgsed sportlased on sünonüümid. Oma tööd teeb Olev alati südame ja suure entusiasmiga.

2012 – NORMA HELDE

Norma Helde sündis 1949. aastal. Ta on aastakümneid olnud oma alal ainuke ja hinnatud treener, juhendaja, õpetaja. Tema õpilaste arv ulatub tuhandetesse, kui mitte kümnetesse tuhandetesse. Kuressaare Gümnaasiumis töötab Norma 1981. aastast. 2001. aastal tunnustas Kuressaare linnavalitsus teda „Aasta Tegu hariduse vallas“ preemiaga. Norma on kahekordne Eesti meister, 1967-70 kuulus ta aga Eesti koondisesse. Ta teeb siiani ise sporti ja osaleb veteranide võistlustel Eestis ning mujalgi.

Vaata lisaks: Meie KG “Spordihing Norma Helde“, Saarte Hääl “Norma Helde kuulutati Spordihingeks” ja ESBL

2011 – HEIGO KIPS

Heigo Kips on sündinud 1940. aastal. Lisaks treeneritööle, tänu millele on tema õpilased saavutanud häid tulemusi nii maakonnas, vabariigis kui ka rahvusvaheliselt, tegeleb ta sukeldumise ja vetelpäästega. Kõige tõsisem sukeldumine tuukrina on tal olnud 20m sügavusele. Treeneriametit on Heigo pidanud vetelpäästega sama kaua. Häid tulemusi on saadud näiteks Saarte Mängudel, kus saavutati tema treeneritöö tulemusel kuldmedal. Viimasel ajal armastab ta aga kõige muu kõrval regulaarselt tegeleda joogaga. Tema tuntuimatest õpilastest olgu nimetatud Raivo Aeg, Einar Soe, Lembit Soe, Tõnu Seil, Karli Kontkar, Reet Truverk.

2010 – VÄINO VAHA

1939. aastal sündinud Väino Vaha on olnud Leisi Keskkooli kehalise kasvatuse õpetaja 30 aastat, neist 7 ka kooli direktor. Lõpetas Tallinna Pedagoogilise Instituudi kehalise kasvatuse erialal. Just tema alustas Leisi männikusse spordiväljaku rajamist, millest hiljem sai Leisi alevi staadion.

Ta organiseeris korvpallivõistlusi, õpetas lapsi flopistiilis kõrgust hüppama, korraldas sisekergejõustiku ja lauatennise võistlusi. Tänu temale on Leisi lapsed tihti saavutanud maakondlikel võistlustel häid tulemusi. Veel praegugi, 71. aastaselt, võib teda talvel suuskadel ja suvel jooksuradadel harjutamas ning võistlemas näha. Ta võtab osa igast suuremast võistlusest – Tartu maraton, Saaremaa maraton, ümber Viljandi järve jooks jne.

Maakondlikel Pööripäevajooksudel on ta osalenud juba 99 korda.

2009 – JUUNO JALAKAS

Juuno Jalakas on pärit Läänemaalt, kus ta sündis 1936. aastal. Malet mängis juba Lihula Keskkoolis käies. Osales ka Eesti noortevõistlustel. Kõrgkoolis maleharrastus jätkus. 1960. aastal, mil ta lõpetas Tartu ülikooli majandusteaduskonna ja suunati tööle Kuressaarde tolleaegsesse tarbijate kooperatiivide rajooniliitu, sai temast Saaremaa mees. Ta on aastaid olnud aktiivne maletaja, osalenud pidevalt turniiridel ja jõudnud välja I järguni, tulles ka Saaremaa meistriks. Pikemat aega on ta tegelenud noormaletajate õpetamisega ja maakondlike noortevõistluste korraldamisega. Maleklubi on ta vedanud 1981. aastast, samuti suurvõistlusi nagu Saaremaa lahtised karikaturniirid, Malekuninganna jt. Maleklubi tippjuhiks pole ta ise pürginud, eelistades neid, kellest ala arengule rohkem tulu arvas tõusvat. Aga sisuline töö on paljuski tema teha olnud.

2008.a. maavanemalt teeneteplaati vastu võttes ütles Juuno Jalakas ajalehele Meie Maa: “Kui ma veel tööl olin, siis jäi male jaoks aega väheks. Tahan väga loota, et noori ikka ka male jaoks jätkuks. Kõige suurem rõõm on mul sellest, kui mõni minu õpilane hakkab treenerit võitma.”

2008 – MILVI VISS

Milvi Viss sündis 1940. aastal. Oma treeneritööga on ta innustanud ja kasvatanud paljusid sportlasi. Ta on olnud ideealgatajaks mitmetele siiani kestvatele spordivõistlustele. Tunnustust pälvis ta nii eduka tegevsportlasena kui ka spordipedagoogina. Tema süda kuulus spordile juba lapseeas ja see spordimeelsus kestab edasi ka tema lastes ja lastelastes. “Ma olen eluaeg teinud tööd, mis on olnud minu hobi,” tunnistas Milvi Viss ajalehele Oma Saar pärast Spordihinge preemia vastu võtmist.


2008. aastal andis Saaremaa Spordiliit esmakordselt välja eripreemiaSpordihing, millega tunnustati pikaajalist tänuväärset tööd Saare maakonna spordi edendamisel. Spordihinge sümboliks on kristallist liblikas.

Spordikalender 2024

SÜNDMUSED

märts
20
K
10:00 Rimi jalgpalli Osavusfestival @ Kuressaare Spordikeskus
Rimi jalgpalli Osavusfestival @ Kuressaare Spordikeskus
märts 20 @ 10:00 – 14:00
20.03 – Rimi jalgpalli osavusfestival Kuressaare Spordikeskuses, algusega kell 10.00 INFO ja REGISTREERIMINE
18:00 Liikudes Tervemaks – Tund Kuress... @ Kuressaare Spordikeskus
Liikudes Tervemaks – Tund Kuress... @ Kuressaare Spordikeskus
märts 20 @ 18:00 – 19:00
www.saaremaaspordikool.ee FB info SIIN
märts
21
N
10:00 Muhu munarall 21.03 – 30.03.24 @ Muhu saar
Muhu munarall 21.03 – 30.03.24 @ Muhu saar
märts 21 @ 10:00 – märts 30 @ 13:00
Muhu munarall 21.03 - 30.03.24 @ Muhu saar
Muhu Munarall toimub ajavahemikul 21.03.-30.03.24 Munaralli PASSI saad esimesest asutusest, mida külastad! Võta osa ja tutvu Muhu kultuuri-ja haridusasutustega: Muhu Muuseum, Hellamaa Külakeskus, Liiva Raamatukogu, Hellamaa Raamatukogu, Muhu Noortekeskus, Muhu Põhikool. Kuidas osaleda? Käi läbi...
märts
23
L
10:45 Saare maakonna MV meeste korvpallis @ Kuressaare Spordikeskus
Saare maakonna MV meeste korvpallis @ Kuressaare Spordikeskus
märts 23 @ 10:45 – 17:30
JUHEND ja AJAKAVA Info: Saare Spordiselts

Viited

  • SPORDISÕBER
  • Allan Mehik/Fokera OÜ

Sünnipäevad

Toetajad

Kultuurimin_logo_est.png

joudLogo.png   eokLogo.png   kulkaLogo.png

Saaremaa vald   Muhu vald