23. aprillil sai Saaremaa spordiliit 80

1930. aastatel, mil üle Eesti kujunes välja spordiliikumine ning linnades ja maakohtades tekkis üha juurde spordiseltse, kasvas ka vajadus maakondliku spordi katusorganisatsiooni järele. Just sellesse perioodi jäi paljude maakondlike spordiliitude loomine, mille üheks põhjuseks oli juba 1934. aastal Tallinnas toimunud I Üleriiklikud Võimlemise- ja Spordimängud. Oma suuruselt ja haardelisuselt laulupidudega võrreldavate spordimängude patrooniks oli riigivanem Konstantin Päts.

Aasta enne esimesi spordimänge tuli aga jüripäeval Kuressaares kokku sportlaste „parlament“, kus spordiorganisatsioonide esindajad, kehakultuuri ja omavalitsuste tegelased otsustasid luua Saaremaa spordiliidu. Pandi paika, et spordiliit on spordiorganisatsioonide koondaja, kelle poole „kehakavatuse sihtkapitali valitsus läbikäimistel ja toetuste määramisel võis pöörata“ (11. aprill 1933.a. Meie Maa). Liidu struktuur oli sarnane tänapäevasele – spordiklubid kuulusid liitu ja spordiliit kuulus üleriiklikku spordikeskliitu.

Saaremaa spordiliidu volinikeks valiti üleriigiliselt tunnustatud Artur Espenberg (Eesti Spordi Keskliidu liige, nõunik, Kuressaare Eesti Seltsi esimees) ja Saaremaal tuntud ühiskonnategelane Aleksander Kallus (Saare maavalitsuse pearaamatupidaja, Meie Maa majandusjuht ja kaasomanik, Kuressaare Eesti Seltsi esimees).

Spordiliit, nagu meie seda täna tunneme, taasasutati 2002. aastal ja selle esimesse juhatusse kuulusid Mait Must, Taivu Uljas, Raivo Kallas, Villu Vares ja Siim Veski. Nii nagu 1933. aastal sai spordiliidust klubide ühendus, mis kuulub riiklikku katusorganisatsiooni.

Täna on Saaremaa spordiliidul on 55 liiget ja 1 toetajaliige. Spordiliidul on viieliikmeline juhatus ja üks tegevtöötaja. Saaremaa spordiliit on Eesti Olümpiakomitee, Eestimaa Spordiliidu Jõud ja Eesti Spordiveteranide liidu liige. Liidu tegevust finantseerib Eesti Kultuuriministeerium. Spordiliit paneb iga nelja aasta tagant välja maakonna esinduse Eestimaa suve- ja talimängudele. 2015. aastal korraldab spordiliit koostöös Kuressaare linnaga 14. Eestimaa suvemänge, kuhu on oodata ligi 4000 sportlast.

Saaremaa spordiliidul on 2010. aastast oma logo, mis koosneb spordimehest, kes kannab tõrvikut. Spordimehe värvilised killud sümboliseerivad klubisid – sportlane ehk liit ühendab neid. Tõrvikust tulevas leegist paistab Saare maakond. Värvid, millest logo koosneb, on olümpiavärvid.

Pidulik 80. juubeli tähistamine toimub spordiaasta lõpetamisel detsembrikuus.

Spordikalender 2024

SÜNDMUSED

juuli
27
L
11:00 Saare maakonna lahtised MV mölkk... @ Kaubi külaplats
Saare maakonna lahtised MV mölkk... @ Kaubi külaplats
juuli 27 @ 11:00
https://molkky.ee/event/saaremaa-liiga-iv-etapp-paarismang-27-07-2024/ Registreerimine kuni 25.07 kell 20:00 ni tarvopihlas@gmail.com või SK Kaarma Facebooki messenger Turniir algusega 11:00. ( ps! aeg on muudetud – varem oli 10:30! ) Loosimine 10:40  kohapeal. Osavõtutasu ikka 10 eurot mängija/ tiim 20 eurot,...
13:30 31. VÄIKESE VÄINA AVAVEEUJUMINE @ Start on Vahtna sadamast Muhumaal ja finiš Orissaare jahisadamas Saaremaal
31. VÄIKESE VÄINA AVAVEEUJUMINE @ Start on Vahtna sadamast Muhumaal ja finiš Orissaare jahisadamas Saaremaal
juuli 27 @ 13:30
JUHEND
15:00 Jalgpalliturniir Saaremaa Cup 2024 @ Kuressaare
Jalgpalliturniir Saaremaa Cup 2024 @ Kuressaare
juuli 27 @ 15:00 – juuli 31 @ 14:30
Saaremaa ja suvi kutsuvad Teid osalema noorte jalgpalliturniirile Saaremaa Cup, mis toimub 28.07-31.07.2024 Eesti suurimal saarel ja kõige läänepoolsemas linnas Kuressaares. Sel aastal toimub Saaremaa Cup neli päeva ja kümnes erinevas vanuseklassis. Üldine ajakava on leitav siit: https://www.saaremaacup.eu/saaremaa-cup-2024/ Vanuseklassid ja osavõtutasud leitavad siit: https://www.saaremaacup.eu/klassid/...
juuli
28
P
all-day Saarte Karikas Motokrossis II etapp @ Orissaare Tumala krossiada
Saarte Karikas Motokrossis II etapp @ Orissaare Tumala krossiada
juuli 28 all-day
Info: www.facebook.com/IdaSaareMotoklubi

Viited

  • SPORDISÕBER
  • Allan Mehik/Fokera OÜ

Sünnipäevad

Toetajad

Kultuurimin_logo_est.png

joudLogo.png   eokLogo.png   kulkaLogo.png

Saaremaa vald   Muhu vald